Stroke tünetei, felismerése, kezelése

Mi a szélütés?

A szélütés figyelmeztető jelei

strokeSok esetben a szélütés nem derült égből villámcsapásként jön, hanem vannak jól megfigyelhető előjelei. Ilyenek például:

A szélütéses betegek 40%-ánál léptek fel ezek a tünetek a szélütést megelőzően. Mindig hirtelen kezdődnek és percekig vagy órákig tarthatnak, mire elmúlnak. Ha az agyi funkciók kimaradása kevesebb, mint egy napig tartanak, akkor tranziens ischameiás támadásról (TIA) beszélünk.

Azokat a betegeket, akiknél ezek a tünetek jelentkeznek, azonnal korházba kell vinni, akkor is, ha a tünetek már abbamaradtak.  A gyorsaság itt a legfontosabb. Az az elképzelés, miszerint a gyorsan lezajló ilyen tünetek lényegtelenek, az már a múlté. Az azonnali orvosi beavatkozás megakadályozhatja a szélütés bekövetkeztét, vagy csökkentheti a következmények nagyságát. Ha a közelben van egy úgynevezett „stroke osztály”, akkor a betegnek mindenképpen ott kell betegellátást kapnia.

Elsősegély stroke eseténmentő_strokeinfo

A szélütés leghalványabb gyanúja esetén rögtön hívni kell a mentőke (104), vagy a körzeti segélyhívó számot kell hívni. Minden perc számít! A háziorvosig tartó kerülő úttal értékes időd veszítünk. Fontos, hogy a telefonba elmondja, hogy mire gyanakszik. Azoknak a betegeknek, akiket három órán belül kórházba szállítanak és ott speciális kezelést kapnak ( „stroke osztály” ), nagyobb túlélési és rehabilitációs esélyeik vannak.

A mentő érkezéséig az érintetteket meg kell nyugtatni. Ezáltal a beteg könnyebben fog tudni lélegezni, de ezt a mellkasa magasabbra helyezésével és a felső ruházat lazításával is könnyítsük. Abban az esetben, ha a beteg keringése abbamarad, tehát eszméletlen, nincsen légzése, nem lehet kitapintani a pulzusát, akkor azonnal meg kell kezdeni az újraélesztést mellkasi kompresszióval és szájból-szájba történő lélegeztetéssel.

A stroke tünetei

A szélütés által okozott agyi hipoperfúzió a legtöbb esetben bénuláshoz, zsibbadáshoz vagy járási nehézségeket okoz. Az érintett hirtelen eleshet és felléphet zsibbadás az egyik oldalán. Minél erősebb a szélütés annál nagyobb kiterjedésű lehet a bénulás, például csak arctól karig tartó vagy akár az egész test egyik oldalán végig futó (hemiplegia). Az arcon való bénulást az egyik oldalon a száj lefelé ívelése mutatja. Ha a beteg nyelve megcsavarodott és egyik vagy másik oldalra megy a nyelv, akkor a betegnek akut agyi infarktusa (stroke) van.

Egyéb tünetei a szélütésnek lehetnek például a beszédzavar, látászavar, nyelési nehézségek, szédülés, érzési kiesések és súlyosabb eseteknél akár tudatzavar is. Erősebb szédülés esetén a beteg sem ülni sem állni nem képes. A hirtelen történő kettős látás valamint az egyik szemre történi látáskiesés a szélütésnél történő tipikus látászavarok. A beszédzavart onnan lehet felismerni, hogy a beteg különböző tárgyakra és emberekre nem a megfelelő nevet mondja. Ezen tünetek mellett felléphet erős szúró fejfájás is, melyet émelygés és hányás is kísérhet. Ezek arra utalnak, hogy a szélütés hátterében agyi vérzés áll.

Hogy milyen agyi funkciók és milyen erősen alakulnak ki egy betegnél, az első soron attól függ, melyik az érintett agyi régió, valamint, hogy mekkora a kiterjedése az agyi károsodásnak. Ha a tünetek legalább 24 óráig tartanak, akkor befejezett szélütésről beszélünk. Ilyen esetben egy része az agyszövetnek tartósan sérül. Ha ezek a kiesések percekkel vagy órákkal később visszaállnak, akkor tranziens ischameiás támadásról (TIA) beszélünk. Akár befejezett szélütésről, akár TIA-ról beszélünk, mindkét eset vészhelyzetnek számít és a beteget minél előbb korházba kell szállítani, ahol megfelelő kezelést kap. A legjobb, ha hívjuk a sürgősségit, ahol a beteget megkülönböztető hangjelzéssel szállítja a korházba. Minél gyorsabban kezelik a beteget, annál nagyobbak az esélyei arra, hogy a tünetek elmúljanak és az agyi funkciói visszatérjenek.

Vizsgálatok & Diagnózis

agy stroke utánHa szélütésre gyanakszik, vizsgálja meg az agyi funkciók kiesését valamint olyan tüneteket, amik a szélütésre utalhatnak. Az első vizsgálat után is nagy bizonyossággal fel lehet állítani a stroke diagnózisát. Ha a betegnek szélütése van, további vizsgálatokat kell végezni, hogy egy vérrög vagy pedig agyvérzés okozta-e a stroke-ot.

Képalkotó technikák

1.) Komputertomográfia

A legtöbb esetben az első vizsgálat után elvégeznek koponya komputertomográfiát (CT) a betegen. A CT segítségével megvizsgálhatjuk a beteg agyát és annak a vérellátottságát. Ez lehetővé tesz a megkülönböztetést, a keringési zavar (kb. 80%-a a stroke-nak) és az agyvérzés (kb. 15%-a a stroke-nak) között. Ha a kiváltó ok már biztos, akkor el lehet kezdeni a terápiás kezelést.

2.) Mágnesesrezonencia-képalkotás (MRI)

A mágnesesrezonencia-képalkotás (MRI) segítségével is megtekinthetők az agyi erek és azok állapota. Az MRI segítségével a kezelő orvos egy nagyon precíz képet tud kapni az agyi sérülés nagyságáról és helyéről. Ez segíthet neki eldönteni, hogy mi a betegnek a megfelelő kezelés. Az MRI pontosabb eredményt biztosít, mint a CT, viszont több időt igényel és drágább. Ezért a szabályzatban nem az MRI az első vizsgálati eljárás.

3.) Angiográfia

Az angiográfia segítségével az agyi ereket tudjuk ábrázolni. 4 különböző folyamatot különböztetünk meg: Az artériás angiográfia esetén helyi érzéstelenítés után egy katétert vezetnek vagy a nagy aortába vagy pedig a nyaki verőérbe, és utána az orvos kontrasztanyagot fecskendez a betegbe. Ezután a röntgenfelvételen láthatóvá válnak az agyi artériák. Az úgynevezett, ugyancsak invazív digitális szubsztrakciós angiográfia (DSA) segítségével képet készítünk a vizsgálandó testtájról még az injekció előtt. Különösen az érrendszerről lehet nagy kontrasztú képeket készíteni. Később komputer segítségével vonják ki a kontrasztanyagos képet az első, még injekció előtt készített képből. Manapság inkább a nem invazív kontrasztanyagos komputertomográfia-angiográfiát (CTA) alkalmazzák, A sugármentes, viszont költségesebb mágneses rezonencia-angiográfia (MRA) esetén további kérdéseket is meg kell vizsgálni. Itt ugyancsak könnyebben kirajzolhatók az agyi artériák a kontrasztanyag befecskendezésével.

4.) Ultrahang vizsgálatok

Az agyi erek ultrahangos vizsgálatánál (doppler-ultrahang szonográfia valamint duplex-ultrahang szonográfia), amelyhez a nyaki verőér is tartozik, az orvos meg tudja határozni, hogy az érintett erek mennyire szűkültek be, például hogy az erek megkeményedtek-e (érelmeszesedés). A doppler – szonográfia a levált vérrög (trombus) helyét is megadhatja.

A szív ultrahangos vizsgálatával (echokardiográfia) meghatározhatók a szívben történt elváltozások, amelyek turbulenciát okozhatnak a véráramban. Ez végső soron vérrög kialakulását is okozhatja a szív területén, ami utána leválik, eljut az agyhoz és ott kisebb vagy nagyobb artériák elzárásával stroke-ot okozhat.

5.) Egyéb vizsgálatok

A szívritmuszavarok (különösen pitvarfibrilláció) is okozhatnak stroke-ot, amit az orvos elektrodiogramm (EKG), leginkább egy hosszabb (24 óráig tartó) EKG vizsgálattal tudja diagnosztizálni.

Ritkán lumbálpunkciót végeznek. Ilyenkor az orvos egy vékony tű segítségével folyadékot vesz a gerinccsatornából. Ezt a vizsgálatot akkor végzik el, amikor fennáll a gyanúja az agyi vagy érrendszeri gyulladásnak, viszont más diagnosztikai módszerekkel nem lehet pontos választ kapni. Egy másik eset, amikor lumbálpunkciót alkalmaznak, ha valószínű, hogy a vérzés az agy felszíne valamint az agyhártya közötti területen jött létre (subarachnoidealis vérzés), viszont ezt CT-vel nem lehet kimutatni.

Laborvizsgálatok

Minden szélütéses betegtől vesznek vért, amit később a laborban ellenőriznek. Ilyenkor a vörös- (eritrociták) és a fehérvérsejtek (leukociták, limfociták, granulociták) koncentrációját vizsgálják. Különösen érdekesek azok a vérlemezek (trombociták) és más vérértékek, amik a véralvadást befolyásolják. Egy kóros véralvadási rendellenesség esetén, a vérlemezek összetapadnak, és veszélyes vérrögöket képeznek. Ezen túl a vércukorszintet, a kálium- és nátriumkoncentrációt, valamint a vese és a más szervek működését is megmérik. Fontos még a testben létrejövő gyulladást kiváltó ok, ami abnormális véralvadáshoz is vezethet.

Szövődmények a korai fázisban

A következő szövődmények jöhetnek létre korai fázisban szélütés esetén:

Hosszú távú hatások

Stroke kezelése

 

Szélütés utáni rehabilitáció

 

Futópad-terápiával újra járni tanulni

 

Prognózis & leforgás

 

Megelőzés & védelem

zöldség-szív

 

Fontos tudnivalók a stroke-ról

 

Információk a hozzátartozóknak

 

A rehabilitáció ideje

Segédeszközök

 

Hazatérés

 

Gyógyszer rendszeres szedése

Étkezések

 

Aktív élet

 

Fordította: Bánóczki Tímea

Forrás: http://www.internisten-im-netz.de/de_risikofaktoren-schlaganfall_292.html