Magas vérnyomás, cukorbetegség, rák, szív- és keringési zavarok – Magyarországon igen gyakoriak a fenti és más hasonló betegségek, melyek gyakran a helytelen életmódra vezethetők vissza.
Sok túlsúlyos ember, emellett egészségtelenül is táplálkozik. Többnyire a mozgás illetve a sportolás is hiányzik életükből. A betegségek megelőzése érdekében, valamint hogy idősebb korunkban is fitten tartsuk magunkat, gyakran már az is elég, ha életmódunkon egészen kis mértékben változtatunk.
Számos megbetegedés, mint például a magas vérnyomás, gyakran a túlsúlyra, a mozgás hiányára, ezen kívül a nikotin- és alkoholfogyasztásra vezethető vissza.
Állandó magas vérnyomás esetén mindenekelőtt táplálkozási szokásainkon kell változtatnunk, az alkohol-és cigarettafogyasztást pedig a minimumra kell csökkenteni.
A legjobb az lenne, ha a dohányzásról ésaz italozásról teljesen lemondanánk.
Egészséges élet sok gyümölccsel és zöldséggel
Az egészséges életmód alapszabálya, hogy az erősen zsíros élelmiszereket, mint például a sült burgonya, májas hurka és az állati zsiradék egészében elkerüljük. Ehelyett naponta öt adag zöldséget és gyümölcsöt ajánlatos fogyasztani.
A legtöbb gyümölcs- és zöldségfajta fontos ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmaz, melyekre testünknek mindenképpen szüksége van, ezek előfeltételei az egészséges életmódnak.
Az alma többek között sok C-vitamint, kalciumot és vasat tartalmaz. A C-vitamin erősíti az immunrendszert, a kalcium és a vas pedig nélkülözhetetlen a csontfelépítéshez és a fogak számára. A banán laktató gyümölcs, mely tökéletesen alkalmas uzsonnára. Számos vitamint és mindösszesen 18 féle ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz.
Sok bogyós gyümölcsfajta, mint az eper, a málna és a vörös áfonya is csaknem elengedhetetlenek az egészséges életmódhoz. Ezek koleszterinszintünket is csökkentik. Ha egészségesen szeretnénk élni és táplálkozni, nagy mértékben hüvelyeseket és zsírszegény tejtermékeket kell fogyasztanunk, lehetőség szerint kevés hússal kiegészítve.
Hogyan létezhetne egészséges életmód mozgás és sport nélkül? A fizikai aktivitás elősegíti a testsúly csökkentését, szabályozza a vérnyomást, megelőzi a gerincproblémákat, mérsékeli a mell- és bélrák kialakulásának esélyét, valamint segít a szív- és keringési megbetegedések elkerülésében, ezáltal az egészséges életmód elengedhetetlen alkotóeleme. Sokat teszünk egészségünkért, ha hetente legalább kétszer-háromszor fél órát sportolunk.
Ajánlatos a kitartást igénylő sportágakat, mint például a séta, kocogás, úszás vagy biciklizés gimnasztikával felváltva alkalmazni.
Idősebbeknek és betegeknek figyelembe kell venniük az orvos tanácsát a választott sportággal kapcsolatban.
Fordította: Proksa Tímea