Szívinfarktus és fejfájás a nyári hőingadozás miatt
A hirtelen változások megterhelik az ember szervezetét. Idősebb és beteg emberek már a kisebb hő ingásokra is érzékenyebbek lehetnek.
Ezen a nyáron ez még szembetűnőbb: Egyik nap ragyogóan süt a Nap és a hőmérséklet 25 Celsius fölé is megy, a következő napon úgy esik az eső, mintha dézsából öntenék, és a hőmérséklet lecsökken 15 fok körülire. A szeszélyes nyári hőmérséklet igencsak megterhelik azoknak a szervezetét, akik erre érzékenyek: ők folyamatosan szenvednek fáradtságban, szédülésben és ízületi – és fejfájdalmakra panaszkodnak, ezek tipikus tünetei a frontérzékenységnek.
„Az elmúlt napokban feltűnően több betegen érkezett, akiknek a front által voltak panaszaik. Különösen rosszul viselik ezt a fajta változást.”, nyilatkozza Klaus Schäfer, háziorvos. „ Nem csak az idős emberek az érintettek, akiknek már kevesebb erejük van, hanem a fiatalok is, akik stressz alatt állnak, és emiatt pszichésen megterheltek.”, folytatja Dr. Schäfer.
Minden időjárási változás a szervezet alkalmazkodó készségét igényli. Az átlagos emberi testhőmérsékletet mindig 37 fok körül kell tartani, így minden szerv megfelelően tud működni. Ez a vezérlés a vegetatív idegrendszer miatt következik be, és vezet például ahhoz, hogy a test nagy hőmérsékleten izzadáson és a véredények kitágulásán keresztül lehűlést biztosít.
A hőmérséklet mellett nagy befolyással van még a szervezetre a légnyomás, a páratartalom, a légmozgás és a fényviszonyok is. Minél megkülönböztethetőbbek az időjárási változások, annál nagyobb az alkalmazkodó készség, amit a test végrehajt. „ Noha ebben a pillanatban változékony az időjárási helyzet, az egészséges ember el tudja viselni, mert a test jó formában van, és képes tenni ellene.”, mondja Gerhard Lux, aki az Offenbachi Meteorológiai Szolgálat sajtószóvivője.
Ha az egészséges emberi test ezzel az alkalmazkodással túlterhelt lesz, és panaszok jelentkeznek, akkor a kutatások szerint frontérzékenységről beszélünk. De vannak tipikus időjárási összefüggések, amik különösen a kisebb problémákat okozzák. „Mindig, amikor egy alacsony légnyomású területre meleg front közeledik, emberek, különösen, akiknek alacsony a vérnyomásuk, keringési problémákkal küszködnek. A migrénben szenvedők is megérezhetik a front közeledését erős fejfájás következtében. Hogy ez miért is van így, azt senki sem tudja.”, állapítja meg Lux.
Meleg vagy hideg?
Időjárás előrejelzés saját magunknak.
Azok az emberek, akik meghatározott alapbetegségben szenvednek, gyakran különösen érzékenyen reagálnak az időre. Mert az, hogy milyen jól tud az ember reagálni, az a saját egészségügyi állapotától függ.
„Minél jobban le van gyengülve a szervezet, annál könnyebben támadják ezt a gyenge pontot a meteorológiai paraméterek.”, írja a Német Társadalom a Munka – és Közegészségügyért az irányelvükben az időjárási hatásokhoz az emberi egészségre. „Frontérzékenységről beszélünk, ha egyfajta időjárást, vagy egy hirtelen változását egy már fennálló alapbetegséget kivált vagy felerősít.”, mondja Lux.
Az irányelvben arról is beszámolnak, hogy azok a betegek, akik krónikus légúti megbetegedésekben szenvednek, a hideg, nyirkos levegő vagy vihar könnyen panaszokat okozhat számukra. Az asztmásoknak pedig tanácsos sem vihar előtt, sem közben, sem pedig utána a levegőn tartózkodni.
Több vesegörcs a hidegfrontkor
Már egy vihar utáni szellőztetés is növeli a kockázatát annak, hogy asztmás roham lép fel. Azoknak az embereknek, akiknek szívkoszorúér betegségük van, megterhelő a hideg, a gyors időjárás változás, illetve a magas hőmérséklet a nyár folyamán. Azok a betegek, akiknek mozgásszervi megbetegedésük van, sokszor panaszkodnak erős fejfájásra, ha a hőmérséklet és a légnyomás csökken, viszont a páratartalom magas.
„Hidegfronti kereszthuzatnál és a légnyomás ingadozásánál szaporodnak az epe – és vesegörcsök”, mondja Lux. A migrénesek kétféleképpen reagálnak a léghőmérsékletre: egy része érzékeny a magas hőmérsékletre és magas páratartalomra, a másik rész pedig az ellentétre, írja a Német Társadalom a Közegészségügyért. A fejfájás általános szaporodása jelentősen növekszik, amikor a reggeli lehűlés száraz levegőn az előző napokhoz képest kitart.
Fordította: Deli Dorottya