Légzőgyakorlatok-nem csak stressz ellen
Sok ember túl laposan és túl gyorsan lélegzik anélkül, hogy ezt valójában észrevenné, mivel a lélegzés főként tudattalanul zajlik. Csak akkor válik tudatossá légzésünk, ha nehézségbe ütközünk levegővételkor, például nagy fizikai megterheléskor, ilyenkor nagy levegőt veszünk. A folyamatosan magas lélegzésszám viszont koncentrációs nehézségekhez vagy fáradtsághoz vezethet. Légző gyakorlatainkkal bemutatjuk, hogyan javítható hosszútávon a légzésteljesítmény.
A lélegzésünk leggyakrabban tudattalanul történik, a lapos lélegzés mindennapos. Többnyire csak nagy megterheléskor vagy légszomj esetén lélegzünk tudatosan a hasba. Ekkor a belélegzés olyan aktív folyamat, amelyhez sok izom együttműködése szükséges.
A célzott légzés gimnasztikával megerősíthetjük a légző izomzatot és ezáltal növelhetjük a légzés teljesítményt. Különösen azoknál a betegeknél játszanak fontos szerepet ezek a gyakorlatok és a rendszeres légzéstréning, akik légúti és tüdőbetegségekben szenvednek. Az élsportolók is ügyelnek a helyes légzéstechnikára és így edzik a tüdőteljesítményt és az állóképességet. Emellett a légzésgimnasztika szinte pillanatok alatt ellazít és fokozza a koncentrációt.
Alapállás
Egyenesen állunk, vállszélességig terpesztett lábakkal. A karokat oldalt lelógatjuk. Álljunk egészen lazán, teljes súlyunk a lábakra és lábfejekre nehezedik.
Légzéstechnika
Egyenletesen lélegezzünk ki és be az orrunkon keresztül. Ezután az egyes gyakorlatokat mély belégzéssel kezdjük: először a hasba lélegezzünk, utána a mellkasba és az oldalsó borda tájékba. Tippek a helyes technikához: a tüdőnek először alulról kell megtelnie, amikor is a has előre domborul. Egyidejűleg a mellkas alsó része is kiszélesedik. Csak ezt követően telik meg a tüdő felső része. A mély belélegzés végén a szegycsont felső része megemelkedik.
Előkészület a légzéstornára
- Szánjon rá időt.
- Ne gyakoroljon tele gyomorral.
- Ügyeljen a nyugodt környezetre.
- Kényelmes ruhát viseljen.
- Lazuljon el.
1. Légzőgyakorlat
- Belélegzéskor nyújtsuk a karokat előre majd felfelé.
- Ebben a helyzetben rövid ideig feszítsünk.
- Kilélegzéskor lassan engedjük le a karokat.
2. Légzőgyakorlat
- Mély belélegzés közben a karokat először előre aztán felnyújtani. Ebben a testhelyzetben röviden feszíteni. A felsőtestet, a vállakat és karokat ejtsük előre és közben hallhatóan lélegezzünk ki.
- Most fogjuk meg a bokánkat. Még kilégzéskor kiáltsuk hangosan, hogy „ha”, hogy így a tüdőből még a maradék levegőt is kipréseljük.
- Közben próbáljuk meg a fejünket amennyire lehet a térd közelébe nyomni.
3. Légzőgyakorlat
- Belélegzéskor nyújtsuk oldalra a karokat, a tenyerünk a talaj felé mutat.
- Kilégzéskor lassan engedjük le a karokat.
- A nyújtott karokat egyenletesen a légzés ritmusában mozgassuk.
4. Légzőgyakorlat
- A lábakat tegyük a vállszélességnél valamivel nagyobb terpeszbe.
- Belélegzéskor emeljük fel az összekulcsolt kezeket. A felsőtestet közben enyhén hajlítsuk hátra. Maradjunk ebben a helyzetben rövid ideig.
- Hallhatóan fújjuk ki a levegőt és összekulcsolt kezünkkel érintsük meg a lábunkat.
- Belélegzéskor a kezek elválnak egymástól és a felsőtesttel együtt lassan ismét felemelkednek.
5. Légzőgyakorlat
- Belélegzéskor nyújtsuk oldalra karunkat. Ezután hátul érintsük össze karjainkat és rövid ideig maradjuk ebben a helyzetben.
- Hallhatóan lélegezzünk ki és dőljünk előre közben az összekulcsolt kezek felfelé mutatnak.
- Belélegzéskor engedjük el kezünket és lassan emelkedjünk fel.
http://www.gesundheit.de/fitness/fitness-uebungen/atemuebungen/atemuebung-7
Fordította: Helfrich Dóra