„A „spasztikus” kifejezés a görög „spasmos” szóból ered, melynek jelentése „görcs”, „akaratlan izomösszehúzódás”. A spasztikus bénulás szóösszetétel arra utal, hogy egyszerre van jelen az izomerő csökkenése (bénulás) és az izomtónus növekedése (spasmus), melyek következtében az adott végtag ügyetlen. A spasztikus izomtónus növekedés leggyakrabban az agyi érkatasztrófa (stroke) után alakul ki hozzávetőleg a betegek egyharmadánál. A spaszticitás úgy írható le, mint egy akaratlanul megjelenő izommerevség, izomgörcs, mely miatt a mozgás nem lesz harmonikus, gördülékeny. Főleg a végtagizmokat és a törzsizmokat szokta érinteni.
A spaszticitással küszködő emberek úgy érzik, mintha merevvé válnának, elnehezülnének az izmaik és így a mozgásuk nehézkesebbé, lassabbá válik. A spaszticitás olyan súlyossá tud válni, hogy a beteg végül nem képes mozgatni a végtagjait. A spaszticitás gyakran társul fájdalommal, végtaggyengeséggel, illetve a végtag mozgatásakor rángatózás (clonus) is kialakulhat.
Ez akár hónapokkal később is megtörténhet, amikor a beteg már nem áll kórházi kezelés alatt. A fokozott izomtónus kezelés nélkül a végtagok kóros helyzetben való rögzüléséhez vezethet.
A végtagizmainknak ellazított, nyugalmi állapotukban is van tónusuk, mely alkalmassá teszi az izmainkat az azonnali, tervezett, aktív mozgás kivitelezésére. Idegrendszeri sérülés esetén ez az izomtónus csökkenhet és növekedhet is. Mindkét esetben az aktív izommozgásaink károsodnak. Az agyi érkatasztrófa után kialakult spasztikus bénulásra az izomtónus kóros növekedése (hypertonia) jellemző mindamellett, hogy az izmok gyengék, esetleg bénultak. Az izomtónusnövekedés lehet egy folyamatosan fennálló állapot, de szintén előfordulhat, hogy testi tünetként kiszámíthatatlan és fájdalmas izomrángások jelentkeznek. Ezek miatt a végtag mozgatása nehézzé, ügyetlenné, esetleg lehetetlenné válik. Különösen érintett lehet felsővégtagon a váll, könyök, csukló és ujjmozgató izmok, alsó végtagon a csípő, térd, boka mozgatásában résztvevő izmok.”
Az alábbi kérdésekre szeretnél választ kapni? Kattints ide
- Miért alakul ki a spaszticitás?
- Mi a jele a spasztikus izomtónus kialakulásának?
- Milyen tüneteket okoz és milyen tünetekkel társul a spaszticitás?
- Melyek a spasztikus végtagbénulás következményei?
- Mikor és kihez forduljon segítségért?
- A spasztikus bénulás kezelése
Forrás: https://www.strokeutan.hu