Szerző: Norman Doidge
A változó agy
Elképesztő történetek az agykutatás élvonalából
Park Könyvkiadó 2011, a Nemzeti Kulturális Alapprogram támogatásával.
Fordította Sóskuthy György
Az agy képlékeny, élő szerv, amely képes megváltoztatni önnön szerkezetét és működését. Az idegrendszer kutatásának e minden bizonnyal legfontosabb felfedezése, az úgynevezett neuroplaszticitás alapjaiban cáfolja meg azt az évszázadok óta vallott elképzelést, miszerint a felnőtt agy képtelen a változásra. Ez a felismerés reményt kínál azoknak, akik szellemi korlátokkal vagy gyógyíthatatlannak vélt agykárosodással küszködnek, ugyanakkor az egészséges agyra vonatkozó ismereteinket is gyarapítja.
Dr. Norman Doidge lenyűgözően érdekes esettanulmányokkal mutatja be, milyen döbbenetes mértékű fejlődést értek el olyanok, akiknek állapotát más szakemberek már reménytelennek nyilvánították. Megismerünk egy fél aggyal született nőt, akinek másik agyféltekéje úgy alakult át, hogy teljes agyként működjön; vakokat, akik látni tanulnak; olyan személyeket, akiknek megfiatalították idősödő agyát, vagy eltüntették kínzó fantomvégtag-fájdalmait. Az agy változásra való képességének felismerésével jobban megérthetjük az olyan titokzatos jelenségeket is, mint a szerelem, a szexuális vonzalom vagy az ízlés. E könyvet olvasva egyszer s mindenkorra megváltozik az ember természetéről és lehetőségeiről alkotott képünk.
Hogyan gyógyul az agy?
Figyelemre méltó felfedezések és gyógyulások a neuroplaszticitás világából
Park Kiadó, 2022
Évszázadokig úgy tartották, hogy az agy képtelen meggyógyulni. Norman Doidge kanadai pszichiáter első könyvében (A változó agy) ezt az állítást megingatva leírta a neuroplaszticitás jelenségét: agyunk a szellemi tapasztalatokra válaszul képes megváltoztatni szerkezetét és működését. A Hogyan gyógyul az agy? azt mutatja be, miképpen zajlik a neuroplasztikus gyógyulás lenyűgöző folyamata.
Olvashatunk páciensekről, akiknél sikerült enyhíteni a krónikus fájdalmakat, akik súlyos szélütés után nemcsak beszéd- és járásképességüket nyerték vissza, de teljes életet élhetnek. Autisztikus spektrumzavarral, tanulási nehézségekkel vagy figyelemhiányos zavarral élő gyermekekről hallunk, akiknek az élete a neuroplasztikus technikáknak köszönhetően normálissá vált; sclerosis multiplexben, Parkinson-kórban vagy központi bénulásban szenvedőkről, akiknek látványosan javultak a tüneteik. A konkrét esetleírásokban gazdag könyv új reményt adhat minden érintettnek.