A stroke-ot szenvedett betegek többsége nem épül fel olyan mértékben, amennyire felépülhetne megfelelő odafigyelés és tájékoztatás esetén. Ez a probléma évente ezrek életminőségét rontja le jelentős mértékben.
Figyelem, az alábbi tapasztalatok és tanácsok nem orvostól származnak! Nem helyettesítik a szakorvosi kezelést, a szakorvosokkal való konzultációt. Meg kell ugyanakkor jegyeznem, hogy a szakorvosoktól mindennek a töredékét sem kaptam meg tájékoztatásképpen. Úgyhogy valójában de.
A tény, hogy az orvosok nem adják meg a kellő tájékoztatást, azt eredményezi, hogy a hanyagság/időhiány/szakmai érdektelenség miatt a betegek többsége csak részben épül fel, sokkal alacsonyabb minőségű életet lesz kénytelen élni a részleges felépülés után. Ez rájuk is és családjukra is jóval nagyob terhet ró, mint ami szükséges volna. Természetesen tisztelet a kivételnek, a lelkiismeretes orvosoknak.
Édesapám szívműtét közben kapott stroke-ot, amit egy hosszú felgyógyulás követett. Bár még messze van régi önmagától, viszonylag gyors felépülése arra ösztönöz, hogy másokkal is megosszam tapasztalataimat. Úgy gondolom, hogy az itt közölt ismeretek segíthetnek más stroke-on átesett betegeknek a gyorsabb és teljesebb gyógyulásban. Az alábbi tapasztalatok csak a mi esetünkre vonatkoznak, számos olyan károsodás jelentkezhet stroke-os betegeknél, amelyekre itt nem talál megoldási javaslatot. A mi esetünkben a jobb oldali mozgás funkciója tűnt el hetekre, majd tért vissza fokozatosan a vártnál jóval nagyobb mértékben.
Összefoglaló
A stroke eredményeképpen egyes agyi területek elhalnak, így a hozzájuk kapcsolt testi funkciók is eltűnnek. Ezek a funkciók gyakran mozgáshoz, egyes végtagok koordinációjához kapcsolódnak, ezért bénulás, vagy ahhoz közeli testi állapot alakul ki.
A lényeg, hogy – bár sokan ezt nem tudják elképzelni még az orvosok közül sem – ezek a funkciók nagymértékben helyreállíthatóak. Ha az orvosok szerint egy gyenge mozgásos, részben bénult állapot már nem javítható, akkor kell összekapja magát a család. Akkor leszel kénytelen laikusként meggyógyítani a hozzátartozódat – már ha elhiszed amit pl. itt írok.
Képzeld el a beteg helyzetét, próbáld meg megérteni a stroke által okozott problémát. Tornáztasd a beteget amennyit csak tudod. Az első időszakban, amíg a beteg nem képes az aktív mozgásra, naponta többször mozgasd a passzív végtagokat.
A passzív mozgatás az agy érzékelésén keresztül segít visszatanítani az aktív mozgatás funkcióját.
Masszírozd főleg az ujjvégeket (kéz és láb), szerezd be az idegrendszert helyreállító táplálék kiegészítőket. Csak a legszükségesebb mértékben használjátok az egyoldali támbotot és kerüljétek a kar felkötését! Tájékozódj Te magad és ne csak az orvosoktól várd a gyógyulást!
Mi a stroke?
A meghatározást sok helyen megtalálhatjuk, ezért itt csak röviden írok róla: a stroke – vagy más néven agyérgörcs – alakulhat ki érelzáródás, vagy bevérzés eredményeképpen. Mindkét esetben megfigyelhető, hogy egyes agyi területek időlegesen, vagy végleg megszűnnek működni, utóbbi esetben az érintett agyszövetek elhalnak. Az elhalás következtében a betegnél kiesnek bizonyos funkciók, ez lehet beszéd, gondolkodás, mozgás, vagy vegetatív funkciók (nyelés, vizelet és széklet visszatartás). Hogy mely funkció esik ki, az attól függ, hogy milyen központokat érintett az elhalás. Az agyérgörcs általában az egyik, vagy a másik agyféltekét érinti erősebben, ezért a tünetek is gyakran féloldalasak, az érintett féltekétől függően. A tünet a mozgás funkciók esetén lehet gyengeség, súlyos esetben bénulás.
Az agy plaszticitásának, rugalmasságának köszönhetően az így kieső funkciókat átvehetik más agyterületek, így ezek a funkciók idővel helyreállhatnak. Idősebb korban az agy plaszticitása, feladat átvevő tulajdonsága csökken.
Problémák általában és konkrétan a stroke kezelése kapcsán
A kezelések során orvosok gyakran még az alapvető tájékoztatást sem adják meg a hozzátartozóknak. Nyilván sokaknak volt már olyan érzése, hogy a saját, vagy hozzátartozójának betegsége mintha csak az orvosra tartozna. Pedig a nyugati orvostudománynak komoly elmaradásai vannak abban a tekintetben, hogy megértse egyes betegségek okait, lényegét és gyógyításának módjait. Nem mondhatjuk, hogy az orvosok uralnák az emberi szervezet gyógyítását, hogy mindenre tudnák a választ. Elbizakodottságra tehát nem sok okuk van. Ennek ellenére, vagy talán éppen ezért nagyon sok orvos nem tekinti partnernek a beteget, vagy annak hozzátartozóit. Természetesen az emberek részéről is kialakult egy szerencsétlen hozzáállás, miszerint a családtagjuk sorsát, vagy a saját sorsukat az orvosok kezébe adják, passzívan elviselve a kezelést, legyen az sikeres, vagy sikertelen. Mindez nem szolgálja a gyógyulást.
A stroke-on átesett betegek súlyosabb esetben magatehetetlenek. Még ha tudatuknál vannak sem értik mi történik velük, miért nem működnek egyes testi, vagy szellemi funkcióik. Ebben az ijesztő helyzetben szinte teljesen a külvilágra vannak utalva. Ilyenkor egy sajnálkozó rokon, vagy egy időhiányos orvos elég kevés segítség. A nem kellően támogató környezet depressziót, beletörődést eredményezhet, ami aztán tovább csökkenti a gyógyulás esélyeit.
Egy újabb liter narancslé, vagy további 3 banán nem sokat segít a beteg felépülésében!
A megszokott látogatói hozzáállás passzív, azaz beszélgetésre és kisebb segítségekre (etetés, itatás) korlátozódik. Ez elegendő lehet egyes más betegségek esetén, de meggyőződésem, hogy stroke-os betegeknél kevés, és oda vezethet, hogy a beteg nem épül fel teljesen, sőt sokkal rosszabb állapotban marad, mint amit segítséggel elérhetne. Ezért írom mindezt.
Hogyan kell elképzelni egy funkció kiesést?
Ha valamilyen alapvető funkciónk nem működik, azt úgy képzeljük el, mintha a módját sem tudnánk, mintha nem emlékeznénk rá milyen volt, amikor működött.
Vegyük a mozgást: Ha a beteg nem képes megmozdítani a kezét, az nem olyan, mintha gyenge volna a kéz. Az olyan, mintha azt sem tudnánk, hogyan kell kiadni a parancsot. Emlékezhetünk, hogy korábban hogyan mozogtunk, de hogy azt hogyan hozzuk vissza újra, na az megoldhatatlannak feladatnak tűnik. És ez még csak a végtagok mozgása, ami egy látható és egyszerű funkció. Ennél jóval keményebb dió a testen belüli működés, mint a nyelés, vagy a vizelet és széklet visszatartás.
Az eredmény egy magatehetetlenül fekvő beteg, aki jó esetben teljesen érti amit mondunk.
Hogyan segíthetjük a stroke-os betegek gyógyulását?
A legfontosabb, hogy ne álljunk az ágya mellett sopánkodva, hanem minden látogatáskor tegyük magunkat hasznossá masszírozással és tornáztatással. Figyeljünk a táplálkozására, a mennyiségi helyett váltsunk át minőségi személetre, adjunk idegrendszert helyreállító táplálék kiegészítőket. Tartsuk észben, hogy központi idegrendszeri sérülésről van szó, egy agyterületek kieséséről, így a segítséget ennek megfelelően alakítsuk.
Tornáztatás – adj mintát a mozgáshoz!
Szerintem a legfontosabb dolog amit tehetünk, hogy tornáztatjuk a beteget. Ennek több fontos hatása van. Az egyik, hogy az ízületek mozgástartománya nem csökken le, nem merevednek le a végtagok, vagy legalábbis nem túlságosan.
A másik – és a gyógyulás szempontjából szerintem legfontosabb – hatása, hogy a mozgás funkciókat leginkább a külső mozgatással szerezheti vissza a beteg. A mozgató és érzékelő funkciók máshol vannak az agyban, de az érzékelés adhat mintát arra, hogyan kell mozogni. A fő probléma éppen az, hogy a beteg szinte nem is tudja elképzelni, hogyan adja ki a mozgatás parancsát. Ezt a hiányt hidalhatjuk át azzal, ha óvatosan mozgatjuk a kezet és a lábat minden lehetséges irányban naponta lehetőleg többször is, végtagonként 5-10 percet.
Az ágyban fekvő beteg lábát mozgathatjuk például úgy, hogy azzal imitáljuk a járást, közben tudatosítjuk benne, sokszor elmondjuk neki, hogy így kell majd járni.
A tornáztatás mikéntjéről érdemes megkérdeznünk gyógytornászt, mivel pl. a váll a petyhüdt izmok, a fogyás és a gyengeség miatt könnyebben mozdul ki a helyéről, az pedig fájdalmas trauma lehet a beteg számára. Egy ilyen baleset erősen visszavetheti a gyógyulást.
A tornáztatás fokozza továbbá a vérkeringést, ezáltal egyebek között csökkentheti a felfekvéseket és a trombózisveszélyt.
Nem lebecsülendő a lélektani hatása sem, hiszen a beteg érzi, hogy komolyan foglalkoznak vele minden nap, mellette állnak, rászánják az időt. A mozgásképtelenség cudar lelki teher. A támogatás szerintem lelkileg nélkülözhetetlen.
Amikor pedig elkezdi mozgatni az időlegesen bénult végtagját, még a félcentis mozdulat is fantasztikus siker lesz! És ez a siker erőt ad a betegnek, általa elhiszi, hogy van kiút, hogy érdemes gyakorolni.
És minderről egy rehabilitációs osztályon szinte semmit nem mondanak a hozzátartozóknak.
Masszírozás
A kéz és láb ujjvégeket próbáljuk masszírozni, az első napokban nagyon óvatosan, finoman, majd később fokozatosan erősítve a masszázst. Itt az ujjakban sok idegvégződés található, ezért a masszás serkenti az idegrendszert és így annak helyreállítását is. A helyes masszásról kérdezzünk meg hivatásos gyógyítókat, masszőröket.
Táplálkozás
A stroke idegrendszeri probléma, a gyógyulás az idegrendszer helyreállítását igényli. Vannak olyan táplálék kiegészítők, melyek ezt a helyreállást hatásosan képesek segíteni. Általában erről sem kap a hozzátartozó tájékoztatást.
A lista valószínűleg nem teljes, de ami ismereteim szerint segíthet: B vitamin komplexek, Kalcium tabletta, halolaj kapszula vagy hidegen sajtolt dióolaj (Omega 3, 6), alga készítmények, flavonoid kivonatok, C-vitamin, szelén tabletta, Gingko biloba készítmények. Ezen felül minél több gyümölcs és nyers ételek.
Inkontinencia
A rehabilitációs szakorvos nekünk az inkontinenciára széttárta a kezét: talán majd idővel elmúlik. Pedig a bepisilés és bekakilás, a kondom katéter és a pelenkázás nem egyszerű dolgok, nem beszélve a probléma lelki oldaláról.
Gyakorlás szempontjából ez egy látszólag nehéz terület, hiszen aligha tudunk segíteni egy betegnek visszatartani a vizeletet, vagy a székletet. Ha kitartóan keresünk a neten, esetleg ráakadunk olyan oldalt, mely leírja a megoldást. Mert szerencsére van megoldás.
A visszatartás ágyéki izom funkciói a has és törzs izmokkal vannak kapcsolatban. A kiút tehát a speciális gyógytorna, amely a has, a törzsek és az altest izmait és azok együttműködését dolgoztatja. Saját tapasztalat, hogy néhány torna képes teljesen elmulasztani a nappali inkontinenciát. Az éjszakaival ennél valószínűleg kicsit többet kell dolgozni, de megéri.
Az ilyen gyógytorna általában akkor kezdhető el, amikor a beteg már erősödik és képes egyedül, vagy kevés segítséggel leülni, felállni. Ekkor lehet ugyanis annyi ereje, hogy a viszonylag nehéz gyakorlatokat elvégezze. A gyakorlatok pontos kivitelezését szakképzett gyógytornászoktól leshetjük el, néhány alkalommal mindenképpen érdemes gyógytornász segítségét igénybe venni. Közben és ezután végezhetjük a gyakorlatokat a beteggel közösen is.
Néhány további probléma
Kimeredt csípő
A láb erőtlenségének egyik velejárója a hanyatt fekvésben oldalra lehajló felhúzott térd. Ez egy kényelmes helyzet fekvésben, azonban ha napokon keresztül ez a jellemző póz, akkor a csípő ebben a nyitott helyzetben kimered, és a beteg forgatásakor pokoli kínokat okoz. Próbáljuk ki otthon: például tévénézéskor hajtsuk le oldalra a felhúzott térdünket egy-két órára, majd hirtelen próbáljuk felzárni a másikhoz. Ezt a fájdalmat szorozzuk meg néhánnyal, és megtudjuk, miért kiabálnak a gyors, türelmetlen forgatáskor a betegek.
A fájdalmat csökkenthetjük számukra, ha a csípőt még forgatás előtt óvatosan átmozgatjuk, a leengedett térdet közelítjük a másik térdhez, zárt pozíció irányába. Ez a csípőtorna lehetőleg mindig legyen része a tornának.
Felfekvések
Bár tudtommal minden osztályon előírt protokoll a mozdulatlanul fekvő betegek 2 óránkénti forgatása, saját tapasztalataim alapján ezt a rendszerességet ritkán tartják a kórházakban. Ennek fő oka a leterheltség lehet, eredménye viszont a csúnya felfekvések kialakulása. A hozzátartozók hamar megtanulhatják a forgató lepedő behelyezésének módját, valamint a forgatást, így közreműködhetnek a felfekvések megelőzésében, vagy gyorsabb gyógyulásában. Édesapámnak gratulált az osztályvezető főorvos, mert ahogyan fogalmazott, felfekvés az ő (rehab) osztályukon még nem gyógyult meg azelőtt. Ez bizony elég szomorú, hiszen az orvosoknak kevés energiájába kerülne, ha megtanítanák a forgatást a hozzátartozóknak.
Javaslom, hogy a látogatók legyenek aktívak, kérdezzenek, tanuljanak és dolgozzanak a látogatás során!
Kendővel felkötött kar
Ha stroke, vagy rehabilitációs osztályon járunk, biztosan találkozunk bottal közlekedő, merev lábú, felkötött karú betegekkel. A felkötött kar általában szinte teljesen mozgásképtelen.
Ha nem cél a beteg felépülése, akkor hallgassunk az orvosokra és hagyjuk, hogy kendővel kössék a nyakába gyenge, petyhüdt kezét. Ha viszont az a cél, hogy ismét használni tudja a kezét, felejtsük el a kendőt. A gyógyulás útja a mozgatáson keresztül a használat felé vezet.
Meggyőződésem, hogy a féloldalt funkciógyenge betegek többségét közel tünetmentesre lehetett volna kezelni a fent leírt segítő gyakorlatokkal. A félúton megrekedt rehabilitáció tehát elsősorban az orvosok, másodsorban a hozzátartozók közös felelőssége.
A bot
Ahogyan fentebb említettem, a stroke általában aszimmetrikus tüneteket okoz, azaz az egyik oldal lényegesen gyengébb, mint a másik. Adja magát tehát, hogy az erősebb oldali kézbe botot adjunk, hogy a beteg járni tudjon.
De ácsi!
A cél nem az, hogy a beteg képes legyen A-ból B-be saját erőből eljutni, hanem hogy minél teljesebb mértékben álljon helyre a mozgása. Ebben a bot sokszor nem segít, mert konzerválja a test aszimmetriáját, nem készteti a beteget arra, hogy erősítse a gyenge oldalt és annak vezérlését. A beteg megelégszik azzal, hogy képes egyedül járni, és ezzel kész, véglegesíti az állapotát.
A korai bottal járás helyett ezért inkább válasszuk a lassabb, de szimmetrikus fejlődést, helyreállítást tornával, szobakerékpárral, járókerettel, majd önálló, de eleinte felügyelet mellet gyakorolt járással.
Depresszió
A stroke-ból való felépülés egyik kísérő betegsége. Duplán kellemetlen, mivel a rossz hangulat, kedvetlenség mellet a gyógyulást is hátráltatja, a betegnek ugyanis nincs kedve dolgozni, tornázni. Ezzel sajnos a hozzátartozókat is elszomorítja, esetleg felbosszantja.
A megoldás a társaság lehet. Tapasztalataim szerint egy jó kórházi légkör odaadó és kedves személyzettel, kellően szélhámos és vidám szobatársakkal megelőzheti a depresszió kialakulását. A kórház utáni otthoni lét egyhangúsága viszont ahhoz képest ingerszegény, ami egyenesen vezethet a levertséghez, kedvtelenséghez, ezáltal visszaeséshez.
A legjobb, amit tehetünk a betegért, hogy foglalkozunk vele, tornáztatjuk, programokat szervezünk neki és kimozdítjuk az egyhangúságból. Az elnehezült mozgás és a gyengeség a legvidámabb embert is leveri hosszú távon, ezért fontos a külső segítség.
És egy fontos tipp: ha lehet, mindenből csináljunk viccet. A bekakilásból kicsit nehéz, az ügyetlen mozgásból, lustaságból már könnyebb. A vidámság oldja a nyomorult érzést, a szégyenérzetet, a nevetés pedig egyébként is gyógyít.
Az aktív torna szakasza
Ha ügyesek voltunk, eljön az idő, hogy a beteg saját maga képes tornázni. Ekkor valószínűleg kiderül, hogy az ágyban kevésbé gyakorolható irányok, mozgások nem, vagy alig mennek. Ilyen lehet pl. álló helyzetben a láb oldalsó, vagy hátrafelé mozgatása, vagy rotáló, csavarásos mozgatása. De a fő mozgások mellet ne kerülje el a figyelmünket a lábfej tornája sem. Az esetlen, korlátozott mozgású lábfej önmagában sokkal esetlenebbé és veszélyesebbé teheti a járást.
Aktív tornával az ilyen speciális mozgásokat is gyakorolhatjuk, természetesen az olyan kézenfekvő gyakorlatok mellett, mint a guggolás, térdfelhúzás, vagy a nyújtások.
A járás stabilizálásának fontos gyakorlatai a törzs egyensúlyát fejlesztő, légpárnán fekve végzett koordinációs gyakorlatok. Ezeket a gyakorlatokat szintén gyógytornász segítségével érdemes elsajátítani.
A nordic walking botok hasznos segítséget nyújthatnak, amikor már utcára, vagy jobb esetben természetbe mehet a felépülő beteg. A botok mozgatják a felsőtestet, javítják a mozgás koordinációt, a kéz és láb összehangolását és jó eszközök arra, hogy gyakoroljuk a hosszabb lépéseket.
A további rehabilitáció egyik gátja a bizonytalan egyensúly, ezért érdemes csukott szemmel, fél lábon állva, vagy más agyafúrt módon egyensúlyfejlesztő gyakorlatokat végezni.
A további fejlődéshez szükséges, hogy a beteget ne kíméljük. Kínlódjon a cipő bekötéssel, ha leejt valamit, vegye fel ő. Ha segítünk, azzal nem segítünk. Vegyen részt továbbá a mindennapi munkában, mint főzés, takarítás, kertészkedés.
És zárásként egy fontos megjegyzés: az elért sikerek és helyreállt mozgás visszaromolhat bármikor, ha a beteg ismét átadja magát a tespedésnek. Erre komoly esély is van, hiszen a mozgás még mindig viszonylag nehéz, sokkal könnyebb egész nap pihenni. Ekkor viszont mind a mozgékonyság, mind az idegi koordináció visszaesik. A visszaesés pedig logikus módon negatív spirált indít, még nehezebb mozgás, még több pihenés és így tovább. A végeredmény egy erősen felgyorsult öregedés lehet.
Szóval a stroke-ból való felépülés kezdeti sikerei csak a kezdet, a mozgatás, a torna, az aktív élet állandó program kell maradjon.
Az esetleges észrevételeket, tapasztalatokat megköszönöm
Jó munkát, gyors és minél teljesebb gyógyulást kívánok minden betegnek és hozzátartozónak!
Tamás
Tisztelt érdekeltek!
Én is tapasztalom, hogy a hozzátartozóknak több tájékoztatásra lenne szükség. Jók a fent leírt gyakorlási tanácsok. Ha javasolhatom Cseh Katalin: Élet afáziával, hemiplégiával című könyvet, amely hasznos tanácsokat ad a hozzátartozóknak a bánásmód /” TÍZPARANCSOLAT”/ tekintetében, sok jó mozgásgyakorlat is van benne, amelyet gyógytornász javaslata, válogatása alapján lehet naponta gyakorolni. Könyvtár közi kölcsönzéssel tudtam a könyvtárból kikölcsönözni huzamosabb időre. Továbbá Lengyel Endréné: Gyakorló anyag afáziás betegeknek A hozzátartozóknak ajánlom.Komoly könyv : Gyakorlatok az afázia terápiájához : Eva Maria Engl, Dr Anelise Kotten..Logopédusi együttműködéssel ajánlom /Medicina Budapest, 1990/
Szia Tamás
Nekem is 1,5 évvel ezelött volt egy agyvérzésem sajnos mivel én sem kaptam meg az orvosomtól a megfelelö informáciot igy én is elkezdtem keresgélni a neten igy talàltam rá az irásodra is. Sok mindent jól megragadtál és teljesen igazat adok neked amit én a cikböl hiányoltam a beteg nem csak a mozgásának egy részét veszti el mentálisan is igen nagy fokú vissza esés van. Szivesen meghallgatnám a tanácsaidat mert ahogy mondod az én családom nem igazán segitökész és nem megértöek egyáltalán igy én csak sajàt magamra vagyok utalva de már én is észre veszem magamon hogy vissza fele fejlödöm és ezt 38 évesen feldolgozni nem olyan egyszerü. Üdv Eliza
Tanulságos ez a riport.Nekem szerencsére nagyonlelkiismeretes a gyógytornászom.Sokat javított az állapotomon.De ismmerős volt a téma,hisz én is úgy jártam,hogy mire a lábam megerősödött,hogy biztonságosan tudjak járni addigra elfelejtettem hogy kell.A youtubon kerestem videokat s azt megfigyelve próbálgattam a rossz lábamra áthelyezni a testsúlyt.Aztán elhagytam a botot mert egy idő után úgy éreztem,hogy már akadék.Addig gyakoroltam ,hogy mostanra egész jól sétálok az udvaron is.Locsolgatom a virágaimat etetem az állatainat(kutyák macskák)minden nap kell gyakorolni.Most a kezemért küzdök ez a nehezebb dió.De probálok azzal is mindent csinálni bár sokszor nem sikerül de eljön a perc amikor majd sikerül Sajnos sokáig fel volt kötve mert a rehabon azt tanácsolták😢.Mindenkinek kívánok mielőbbi javulást s kitartást bár milyen nehéz is torna de csak az hozza az igazi javulást.
Valóban nem tàjékoztat senki a megfelelő bànásmódról. De mèg a továbbiakról sem,hogy hogyan fog zajlani az orvosi ellenőrzés.Lesznek e időszakos vizsgàlatok,állapotfelmérés. Más betegséggel nem is foglalkoznak ha fennállna. A szociális otthonban csak fekszenek egész nap az ilyen betegek,se torna sem orvosi felügyelet.
Megható történet, a Facebookon: Bácsika és az öt éve Alzheimer kórban élő Felesége életének- részlete …
Hozzászólásom a történetükhöz:
„Folytatni is lehetne: hasonló sorsú emberek ezrei- tízezrei … életének „röpke” leírásával, hogy a Tudományos- Társaság- Társaságok is „kapják össze magukat végre!” … Bizakodjunk, hogy egyszer ez a betegség, vagy „leépülés” is gyógyítható, illetve „visszafordítható” lesz! Gondolom, -mivel az emberi elme működéséről annyi jó és csodás dolgot mondtak- mondanak, s bizonyítottak és remélem, bizonyítanak is majd még a tudósok!- hogy; amint írtam fentebb: ez a szomorú és lesújtó időskori helyzet- „betegség-, vagy „leépülés” is gyógyítható, illetve „visszafordítható” … sőt, talán megelőzhető is lesz!!! 💥☘️❤️🍀🌹
STROKE- GYÓGYULÁSÁNAK FOLYAMATÁRÓL: Hasonló gondolatok jutnak eszembe, mint a fentiek: a mai- sajnos (!) nagyon is elfogadott betegség- élethelyzet- vagy bárminek is nevezzük; a STROKE- egyszerűbb szóval az agyvérzés- ill. részleges lebénulás esetéről is! Nem vagyok -sajnos- nagyon okos ember, de azt látom és észlelem
-a Nővérem tavaly- évvégi- részleges lebénulása és az iszonyú lassan haladó gyógyulási „folyamatából”, hogy ezzel a betegséggel is „elbírna” az Orvos tudomány!!!
Sőt, a környezeti tényezők jobban való összpontosítása okán nagyobb eséllyel gyógyulhatna- gyógyulhatnának az ilyen állapotú betegségben- élethelyzetben élők- létezők- vegetálók! Leginkább azzal, hogy a tornázások nem korlátozódnának le (!) a csak „kéz- nyak- fej- hát- derék-” pár percnyi ideig (!) történő mozgatására- tornáztatására; hanem -eleinte- két oldalról történő segítséggel a lábra állás és a lépegetés gyakorlását is szem előtt tarthatnák és szorgalmazhatnák a Gyógytornára szakosodott, Tisztelt Egészségügyi Dolgozók, max. naponta 1x – 2x! Tudom és meg is érthető, hogy minden hasonló sorsú ember mellé nem tudnak két Gyógytornászt- Ápolót adni … de a betegek sem egyformán igénylik- reagálnak- gyógyulnak! S amint a már (!) javuló betegek állapota megengedné; fokozatosan lehetne és kellene is emelni a Gyógytornára szánt időt! Ezáltal is több aktivitásra serkentetni a sokuknál csak „stagnálást” mutató- láttató betegség- javuló- állapotot! De persze, nem a fájdalom- zónáig erőltetni, hanem fokozatosan erősíteni- erősíttetni az agyi- funkciót, illetőleg a gyógyulási- akaratra serkentő- gondolkodást … és az „elsatynyulni” indult izmok mozgásra való aktivitását.
Írásommal SENKIT nem kívánok megbántani, főként nem akik a gyógyulási folyamatáért nap- mint nap „helytállnak” csupán a Nővéremnél (is!) hónapok óta tartó- kialakult- s fennálló- alig- javuló- állapotot látva úgy érzem, a lábra állást- és a lépegetések fontosságát nem erősítik- erősíttetik igazán a csak „nyugtató” és fájdalom csökkentésre szánt gyógyszerek mellett; a nem minden napra beiktatott „elégségesnek” gondolt- s mondott Gyógytornákkal … Kérdésem: ki szeretne a Tisztelt Olvasók-, s az Egészségügyben Dolgozók (!) közül is hosszú távon: „kiszolgáltatott élethelyzetekben”, s alig- elért eredmények sikertelenségének „árnyékában” sokáig (!) egészség- javulás reménytelenségében élni- létezni- vegetálni?! Ha a gyógyulásra való hajlam, s akarat meg van benne?!? 🤔🥀🤨🌹🤨🥀🌞🌹🙂
Kedves Tamás és itt olvasók!
Nagyon köszönöm az írását! Ugyanazt a poklot járom végig. Édesanyám 78 évesen kapott agyvérzést. Az intenzíven újra is élesztették a 2. napon. Édesapámnak (81!) két héttel az ő esete előtti halála így megviselte. Miután érzéketlen lett a jobb oldali lába és keze megbénult, némi demencia is hozzá járult. A kórházból „segítséggel” távozni kellett. Megvetettek tolókocsit pelenkát stb. (Elfekvőbe rakták volna.) 24 órás felügyelet stb. stb. Egy nyugodt de drága helyen volt egyetlen hely a közelben. Ott szó sincs rehabilitációról. Magam kezdtem hát bele! 3 hete. Most ott tartunk, hogy a jobb kezét könyékig mozgatni tudja. Érzi a bőrét ha megérintem. Az ujjai félelmetesen javulnak éreznek, a válla még nem működik. Sajnos nem tudok egész nap vele lenni. (Dolgozom.) Érzem, hogy több kellene úgy mentálisan mint gyakorlatokban. Jelentkeztünk egy jó nevű rehabilitációs intézetbe. Kaptunk időpontot előzetes vizsgálatra. Tamásnak igaza van. Az orvosok és nővérek semmit sem mondanak. Ez volt számomra is a leghihetetlenebb érzéketlenség részükről. Még csak tanácsokat sem adtak. Szédültem az apám halála, az anyám este miatt idegeim kikészültek, tanácstalanságot és kiszolgáltatottságot éreztem. Közben rájöttem mekkora biznisz is ez. Tehát. Finoman kidobtak minket egy két elhelyezési ajánlattal. Akkor örültem neki, mert tapasztalatlan voltam a témában. Most az otthon „nővéreit” hallgatva, mérhetetlen érdektelenséget, tapasztalatlanságot és hanyagságot látok, hallok. Hozzáteszem kevesen is vannak. Az otthoni ápolást javaslom, vagy a sok hasonló beteg jelenlétét. A mozgatással is egyet értek. Így indult be édesanyám keze is. Ne hagyjuk magunkat! Nagyon kemény nehéz munka ez. Rengeteg lemondással és a saját életvitel átalakításával jár. Az agy az orvosoknak is titok. Új neuronpályák veszik át a szerepet stb. ! Azt sem tudják hogyan működik, hogyan gyógyítja ÖNMAGÁT. Mert azt teszi.
Az agyban a szem rész halt el 12mmen.A munkam és minden addigi életem 1xre elveszett.
Aludni csak gyógyszerrel tudok.
Ezzel kell 1ütt élnem, mondták.
Ezt a szerepet is tudja korrígálni vmelyest az agy?
Bárcsak úgy lenne!
Az a igazság, hogy a neurólogia és mindengfajta agyi orvostudomány marhára gyerekcipőben jár. Sok orvos és nővér aljaságból mondja azt a beteg nem érez semmit és hasonló hülyeségeket mondanak, hogy ne kelljen dolgozniuk ( tisztelet a kevés kivételnek), közbe fogalmuk sincs, hogy mit érez egy fekvő beteg és strokosokra kifejezetten jellemző, hogy mindent értenek és éreznek.
És ilyenkor mit csinál az átlag hozzátartozó ott hagyja szarban a beteget a rehabon azzal a hazugságal, hogy nem tehet semmit és hagyja kinók közt meghalni a hozzátartozoját és a temetésen van pofájuk azt mondani szerették.
Megvettem és lenézem az ilyen embereket akik egyébként a többséghez is tartoznak.
Tisztelet a kivételnek aki én is vagyok, hogy nem csak segítek a családtagomnak de át is érzem mit élhet át.
A rehabok alap hangon úgy möködnek, hogy alig néznek rá a betegekre és csak gyógyszer osztás van meg kaja osztások és ennyi. Egy gyógytornász átlagos 10 percet foglalkozik naponta a betegel ha naponta oda téved….
Ez kb a realitás, közbe egy strokost minimum naponta kétszer kell legalább fél órát tornásztatni , de inkább háromszor. Rádiót bevinni, hogy hallgason zenét stb.
Jah és még 1 dolog sokat számít a korai mobilizáció amit kb hírből sem ismernek az orvosok 90%-ka. Nem számít, hogy fekvő beteg az illető ha kell a hozzátartozó ültese ki a beteget!
Nem muszáj kerekeszékbe lehet úgy is, hogy az ágy oldalára kitenni láblelogatva ültetik ki és a hátát kipárnázzák és rácsot tesznek az ágy oldalára. Rengeteget segít ez is.
Persze ezt nem szeretik egyes érzéketlen orvosok, nővérek és gyógytornászok mert akkor esetleg dolgozniuk is kell és olyan hülyeségeket mondanak, hogy egy fekvő beteget nem lehet kiültetni… ( tsz kivétel) mondjuk úgy adni kell egy pár ezret az orvosnak, hogy fogja be és csinálja legrosszabb esetben a hozzátartozó a kültetést ha a nővérek is csak sírni tudnak…
Kerekes székbe kiültetés is nagyon jó, kivinni a levegőre stb.
Nyugaton már vannak olyan elektromos ágyak, amik 1 gombonyámsra széké alakulnak és kis se kell ültetni a beteget mert az ágy ezt megoldja. Sőt van már olyan ágy ami nem csak kiülteti, de fel is állítja úgy a beteget, hogy kis kell az ágyból…
Ezt hivják korai mobilizációnak, hogy akár azonnal egy kómás beteget is így kilehet ültetni a nővérek nyavajgása nélkül, és igazolhatóan nagyon sokat számít.
Úgyanis az állandó fekvés élüstíja a beteget és állandóan a plafont nézni sem kellemes dolog…
Pénztárca kérdése, de már vannak nagyon jó betegemelők is, amivel könnyen ki lehet emelni bármilyen fekvőbeteget és vissza az ágyba mindenfajta erőlködés nélkül. Aki megteheti vegyen egyet vagy bérelje és használja.
Nagyon hasznos imfok.. én màr javuló uton vagyok de mèh nem talàltam án miérz 5 honap utàn merevek az izmaim és szoritanak a sérült bal végtagjaban(kéz-làb) van-e megolfàd
Kôszônôm..nagyon jò ezeket olvasni…DE
Az anyukàm 76 évesen kapott strokot ..20 évet le lehetett vonni à koràbôl…sportos , dolgos , beszélõs …mindenkinek segîtõ…
Egy hònap utàn kihoztam à korhàzból…mikor à doki kôzôlte : értsem màr meg ..béna marad , hûlye marad..nem fog jàrni . Nem fog beszélni…megy az elfekvõbe….mivel à rehabitàció nem akarja…
Most 6 hónap utàn …sétàl bottal..megért minket , afàziàs…az agya sajnos még nem 100% …
DE IMÀDJUK !!!! .Elintéztûnk nagyon sok mindent neki , hogy sikerûljón…Egyûtt gyakorolunk …az elsõ 3 hònapban csak én meg a nôvérem volt neki ..24 óràs àpolàsra szorul….24 alkalommal jõhet egy évben à gyógytornàsz …ami nincs !!. Mindent privàtban kell fizetnûnk. Sokat nagyon sokat tudnék mes élni…még egy normàlis zàrójelentést sem kaptunk…úgy kellett utàna jàrni mindennek…
Sokat sirtunk sajnos de az Anyuban még most is ott van az akaraterő !!! Akarja csinàlni à tornàt , beszélni , nagyon erõs….. A kérdésem : milyen pénzbeli segitséget kaphat ?
Hogy tudnék írni a Stock után?
Nagyon köszönöm ezt az írást, édesanyám kapott Strokot és ezeknek az információknak a töredékéről nem tájékoztatnak, sőt egyenesen lekoptattak mikor kérdéseket tettem fel, arról nem is beszélve, hogy a tünetek észlelésekor azonnal orvoshoz fordultunk de az orvos órákig nem foglalkozott velünk, majd haza akarta küldeni az édesanyámat azzal a szöveggel, hogy jöjjön vissza holnap a neurológiára. Pedig laikusnak is egyértelmű jelek árulkodtak arról, hogy édesanyámnak strokja van. Már az egyik szemét tudta csak kinyitni és a bal oldala teljesen lebénult mire egy rendes orvos elé került. Örök hálám a cikk szerzőjének!!!! Mi még a legelején vagyunk de talán pont ez a cikk lesz az, ami miatt könnyebb lesz a gyógyulás!!!! KÖSZÖNÖM!!!!!
A fenti írásokkal mind-mind egyetértek! Sok szempontot, „szabályt” figyelembe kell(ene) vennünk:
1. gyógyszer-terápia maradéktalan betartása
2.rendszeres, nem erőltetett testmozgás, a test EGÉSZ területére!
3.csak pozitív gondolkozás, sosem csüggedés!
4.minél előbb teljes önállóság a mozgásban, gondolkozásban!
Sajnos, az egészségügyi dolgozók létszáma messze nem elegendő, de, tapasztalatom szerint, sokszor erőn felül, önfeláldozóan teljesítenek!
Hála és Maximális Tisztelet Nekik!
István
Szeretném megkérdezni, hogy a tudat visszahozatalára milyen módszerek vannak? Mit váltak be? Anyukám az érintett, videokat mutatunk neki az unokáiról, ahogy hozzá beszélnek, énekelünk, képeket mutogatunk, naponta 2x átmasszírozzuk, ahogy a gyógytornász mutatta, otthoni dolgokat vittünk be a kórházba. Mit lehet tenni, hogy anyukám újra tudatos legyen? Minimálisan a hozzátartozóknak reagál, de nem mindig- azt is hosszas szemlecsukással ha igen, arc grimasszal, ha nem a válasza. Köszönöm szépen!
Szeretném megkérdezni, hogy a tudat visszahozatalára milyen módszerek vannak? Mit váltak be? Anyukám az érintett, videokat mutatunk neki az unokáiról, ahogy hozzá beszélnek, énekelünk, képeket mutogatunk, naponta 2x átmasszírozzuk, ahogy a gyógytornász mutatta, otthoni dolgokat vittünk be a kórházba. Mit lehet tenni, hogy anyukám újra tudatos legyen? Minimálisan a hozzátartozóknak reagál, de nem mindig- azt is hosszas szemlecsukással ha igen, arc grimasszal, ha nem a válasza. Köszönöm szépen!.
What’s up Dear, are you in fact visiting this web page regularly, if so after that you will absolutely get nice knowledge.
Definitely consider that which you said. Your favourite justification appeared to be at the internet the easiest factor to consider of. I say to you, I certainly get annoyed at the same time as other folks think about issues that they just do not know about. You controlled to hit the nail upon the highest and also defined out the entire thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks
Hi to every single one, it’s genuinely a good for me to pay a quick visit this web page, it contains precious Information.
Howdy! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My site covers a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!
Hey there! I understand this is sort of off-topic but I needed to ask. Does building a well-established website such as yours require a lot of work? I am completely new to blogging however I do write in my journal on a daily basis. I’d like to start a blog so I can share my experience and views online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!
I think that is among the such a lot important information for me. And i’m happy studying your article. But should statement on few basic things, The website taste is ideal, the articles is in reality nice : D. Excellent job, cheers
Good day! I simply wish to offer you a big thumbs up for your excellent info you have got right here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.
Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!
Heya this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!
hi!,I really like your writing very much! share we keep in touch extra approximately your post on AOL? I need a specialist in this house to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to look you.
This piece of writing will assist the internet users for setting up new website or even a blog from start to end.
This page certainly has all of the information I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.
Hey there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!
Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!
You could certainly see your expertise within the work you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. At all times go after your heart.
Great article! We are linking to this great content on our site. Keep up the great writing.
This is my first time go to see at here and i am in fact pleassant to read everthing at single place.
Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.
Wow, amazing blog layout! Howw long have you ben blogging for?
you made blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, as well as the content! https://WWW.Waste-ndc.pro/community/profile/tressa79906983/
Wonderful items from you, man. I’ve understand your stuff prior to and you’re simply too fantastic. I really like what you have acquired right here, certainly like what you are saying and the way in which you are saying it. You are making it enjoyable and you continue to care for to keep it smart. I can’t wait to learn far more from you. That is really a great web site.
Hello, i feel that i noticed you visited my web site thus i came to return the desire?.I am attempting to to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!
Hello, I check your blog on a regular basis. Your writing style is awesome, keep up the good work!
I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this info So i am satisfied to show that I’ve an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I needed. I so much no doubt will make certain to don?t put out of your mind this site and give it a glance on a constant basis.
Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say wonderful blog!
My family every time say that I am killing my time here at web, except I know I am getting familiarity all the time by reading thes pleasant articles.
It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!
I know this website provides quality based posts and extra data, is there any other site which gives such information in quality?
It’s going to be finish of mine day, except before finish I am reading this wonderful post to increase my know-how.
Hello! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There’s a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thanks
Right away I am going to do my breakfast, after having my breakfast coming again to read further news.
Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.
Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Many thanks
At this time I am going to do my breakfast, when having my breakfast coming over again to read other news.
Great post. I am facing many of these issues as well..
Hey! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Thank you!
If you desire to get a great deal from this article then you have to apply these strategies to your won weblog.
Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I will be waiting for your further write ups thank you once again.
I’d like to find out more? I’d want to find out more details.
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.
Hmm it looks like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to everything. Do you have any helpful hints for first-time blog writers? I’d definitely appreciate it.
Greetings! Very useful advice in this particular post! It is the little changes that produce the most important changes. Thanks for sharing!
Asking questions are actually good thing if you are not understanding something fully, however this piece of writing gives good understanding even.
Amazing things here. I’m very happy to see your post. Thank you a lot and I’m taking a look forward to touch you. Will you please drop me a e-mail?
Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative. I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!
This is a topic which is near to my heart… Many thanks! Exactly where are your contact details though?
There is certainly a great deal to find out about this subject. I really like all of the points you have made.
You actually make it appear so easy along with your presentation but I in finding this matter to be really one thing that I think I might never understand. It seems too complex and very vast for me. I am looking ahead to your subsequent post, I’ll try to get the grasp of it!
What’s up every one, here every one is sharing such knowledge, therefore it’s pleasant to read this blog, and I used to go to see this web site daily.
For most up-to-date information you have to pay a visit world-wide-web and on internet I found this website as a best website for most recent updates.
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?
I do believe all the ideas you’ve introduced for your post. They’re very convincing and can certainly work. Still, the posts are very short for newbies. Could you please extend them a little from subsequent time? Thanks for the post.
I’ve read some just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you set to create such a magnificent informative site.
Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!
Howdy! I understand this is somewhat off-topic however I had to ask. Does running a well-established blog such as yours take a massive amount work? I’m completely new to operating a blog but I do write in my diary every day. I’d like to start a blog so I can share my personal experience and views online. Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou!
There’s certainly a great deal to know about this subject. I like all the points you made.
Attractive component to content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to claim that I get in fact enjoyed account your weblog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment or even I success you get admission to consistently quickly.
Hello colleagues, fastidious piece of writing and pleasant arguments commented at this place, I am truly enjoying by these.
Good write-up. I certainly love this website. Stick with it!
Wonderful article! That is the kind of info that should be shared across the internet. Disgrace on the search engines for now not positioning this post higher! Come on over and talk over with my site . Thanks =)
Hi there mates, good paragraph and pleasant arguments commented at this place, I am really enjoying by these.
Thank you for every other informative blog. Where else could I am getting that kind of information written in such a perfect means? I’ve a challenge that I’m just now working on, and I have been at the glance out for such information.
Greetings! Very useful advice in this particular post! It’s the little changes that produce the most significant changes. Thanks for sharing!
I think what you composed was actually very reasonable. However, think about this, what if you composed a catchier post title? I ain’t saying your content is not good., however suppose you added a post title to possibly grab folk’s attention? I mean %BLOG_TITLE% is kinda vanilla. You could glance at Yahoo’s home page and note how they create article headlines to grab viewers to click. You might add a related video or a picture or two to get people interested about everything’ve written. Just my opinion, it could bring your posts a little livelier.
Wow, that’s what I was exploring for, what a data! existing here at this blog, thanks admin of this website.
Hi, always i used to check webpage posts here in the early hours in the morning, for the reason that i enjoy to find out more and more.
Since the admin of this website is working, no hesitation very quickly it will be famous, due to its quality contents.
What’s up everyone, it’s my first visit at this web site, and paragraph is genuinely fruitful for me, keep up posting these types of posts.
It’s an remarkable article in favor of all the internet viewers; they will obtain advantage from it I am sure.
WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword%
There is definately a lot to know about this issue. I love all of the points you made.
I constantly emailed this blog post page to all my contacts, since if like to read it then my links will too.
Undeniably consider that which you stated. Your favourite reason appeared to be on the web the easiest thing to keep in mind of. I say to you, I definitely get annoyed while other people consider concerns that they plainly do not understand about. You managed to hit the nail upon the highest as neatly as outlined out the whole thing with no need side-effects , folks can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks
hello!,I really like your writing very a lot! percentage we communicate more approximately your post on AOL? I need a specialist on this house to resolve my problem. Maybe that is you! Having a look forward to peer you.
I read this article fully on the topic of the difference of hottest and earlier technologies, it’s amazing article.
I think this is among the most important information for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The website style is great, the articles is really excellent : D. Good job, cheers
Woah! I’m really enjoying the template/theme oof this blog.
It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very
difficult tto get that „perfect balance” between user friendliness and isual appeal.
I must say you’ve done a very goopd job with this.
In addition, tthe blog loads very fast for me on Firefox.
Exceptional Blog! http://forum.altaycoins.com/viewtopic.php?id=1766788
Every weekend i used to pay a visit this website, ffor the reason that i wish
for enjoyment, for the reason that this this site conations actually good funny data
too. https://study.ozonetherapy.ru/blog/index.php?entryid=55570
Greetings I am so delivhted I found your website,
I really fouund you by mistake, while I was browsing onn
Askjeeve for something else, Anyhow I am here now
and would just like to say thank you forr a remarkable poszt and a all round exciting blog
(I also love the theme/design), I don’t have time to browse
it all aat the moment but I have saved it and
also addesd in your RSS feeds, so when I have time I will be bback to read a great deal more,
Please do keep up the superb work. https://ifny.jp/how-to-write-an-thesis/how-to-write-a-thesis-a-step-by-step-guide-with-tips-4/
Thanks for sharing your thoughts about casino. Regards https://demo.qkseo.in/viewtopic.php?id=1067213
It’s going to be finish of mine day, however before finish I am reading this wonderful piece of writing to improve my experience.
I’m impressed, I have to admit. Seldom doo I come across a blog that’s equally educative and amusing,
and without a doubt, you have hit the nail on the head.
The issue is something too few people are speaking intelligently about.
I’m very happy that I came across this during my search for something egarding this. https://planetbee.gr/blog/index.php?entryid=812
This info is invaluable. Where can I find out more?
Hello, after reading this awesome post i am too happy to share my knowledge here with mates.